Jak dbać o biżuterię

  • DLACZEGO SREBRO CIEMNIEJE?

Srebro, podobnie jak złoto i platyna, zaliczane jest do metali szlachetnych, co oznacza że cechuje się znaczną odpornością chemiczną. Nie ulega korozji, nie reaguje z wodą, ani z gorącą parą wodną; jest odporne na działanie stężonego kwasu solnego i innych kwasów beztlenowych. Ulegać może jedynie działaniu kwasów utleniających. W praktyce utlenianie powoduje matowienie srebra. Biżuteria z czasem traci swój blask, ulega również zabrudzeniu i zarysowaniom. Szczególnie podatne na niekorzystne czynniki zewnętrzne jest srebro.

  • JAK PIELĘGNOWAĆ BIŻUTERIĘ SREBRNĄ?

Najprostszym sposobem na przywrócenie dawnej świetności biżuterii srebrnej jest zastosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia biżuterii. Obecnie na rynku dostępne są specjalne płyny, pasty oraz chusteczki dedykowane odrębnie dla srebra, złota oraz metali kolorowych (miedź i mosiądz).

Z najbardziej popularnych można polecić produkty polskiego producenta: m.in. płyn ARGENTUM oraz chusteczki PLATINUM. Skutecznie, bezpiecznie i kompleksowo pielęgnują biżuterię, wzajemnie się przy tym uzupełniając.

ARGENTUM - Forma płynu wielokrotnego użytku. Nie zawiera środków ściernych. Opóźnia proces ponownego ciemnienia. Stosuje się go tam, gdzie stosowanie środków ściernych jest niemożliwe. Stosowanie płynu wymaga jednak dochowania kilku warunków. W przeciwnym wypadku można zniszczyć ręce, blat kuchenny albo wyrób. O tym szerzej poniżej.

PLATINUM - Jest formą chusteczki impregnowanej specjalnym delikatnym płynem czyszczącym. Nie jest zbyt skuteczna w przypadku bardzo zaniedbanej i zabrudzonej biżuterii. Można ja natomiast stosować do codziennej, delikatnej pielęgnacji biżuterii i innych wyrobów. Świetna do polerowania biżuterii srebrnej na wysoki połysk (typu zegarki, sztućce).

Znakomitym środkiem, który powszechnie jest stosowany w branży jubilerskiej (przez hurtownie i salony jubilerskie) są chusteczki czyszczące amerykańskiej firmy CONNOISSEURS. Działają na zasadzie ściernej, DOSKONALE czyszczą i polerują srebro, pozostawiając antyoksydacyjną warstwę. Są najlepszym naszym zdaniem środkiem do czyszczenia biżuterii. Niestety są dość drogie - opakowanie zawierające 25 chusteczek to koszt min. 30 zł. 

  • ZANIM ZASTOSUJESZ PŁYN DO CZYSZCZENIA BIŻUTERII:

Stosowanie płynów chemicznych jest NAJSKUTECZNIEJSZYM sposobem na szybkie przywrócenie biżuterii blasku. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku warunków. W płynie NIE WOLNO zanurzać w płynie tzw. miękkich kamieni organicznych typu koral, muszla, perła, turkus, bursztyn. Kwas zniszczy takie kamienie, zmatowi je i spowoduje, że wyrób będzie niestety do wyrzucenia.

Płyn nie nadaje się również do czyszczenia powierzchni oksydowanych i pozłacanych (galwanizowanych). Z powodzeniem natomiast można czyścić cyrkonie, onyksy, piasek pustyni, noc kairu. No i oczywiście wyroby wykonane wyłącznie ze srebra - wszelkie łańcuchy, łańcuszki, bransolety męskie itp.

Każdy wyrób przez zanurzeniem w kwasie należy najpierw dokładnie odtłuścić, najlepiej za pomocą płynu do mycia naczyń i ciepłej wody.

Po dokładnym wysuszeniu możemy wyrób zanurzyć w płynie. Ze względu na silne działanie preparatu - radzimy zadbać o dłonie oraz powierzchnię nad którą czyszczą Państwo biżuterię. W przeciwnym razie możemy mieć pięknie odświeżoną biżuterię oraz przy okazji zniszczony blat kuchenny lub zlew ;) Najprościej miejsce czyszczenia zabezpieczyć gazetą lub reklamówką, a wyrób zanurzać w płynie na nitce i płukać pod bieżącą wodą.

  • A MOŻE DOMOWE SPOSOBY?

Dla osób które nie znoszą chemii - możemy polecić również kilka sprawdzonych, domowych sposobów na czyszczenie biżuterii:

PASTA DO ZĘBÓW - Najprostsza pasta do zębów. Po wyczyszczeniu szczoteczką płuczemy pod bieżącą wodą.

GORĄCA KĄPIEL NA PLATER I SREBRO - Zaśniedziałe platery i srebra moczymy kilkanaście minut w gorącej kąpieli złożonej z 3 litrów wody, 5 łyżek octu i 4 łyżek sody oczyszczonej. Następnie płuczemy je w zimnej wodzie i osuszamy miękką ściereczką.

KREDA - nakładamy mieszaninę miałkiej kredy i spirytusu, pozostawiamy na 30 minut, polerujemy miękką szmatką.

AMONIAK - biżuterię myjemy w ciepłej wodzie z mydłem z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny, płuczemy i polerujemy irchą.

W przypadku biżuterii bardzo kosztownej lub cennej dla nas ze względów emocjonalnych - nie warto eksperymentować. Warto zastanowić się nad powierzeniem takich wyrobów fachowcom. Niektóre salony jubilerskie lub pracownie złotnicze oferują usługę czyszczenia biżuterii w profesjonalnych myjkach ultradźwiękowych.